Czy każdy może morsować?

morsy

Pewnie słyszałeś już o tym, że morsowanie jest doskonałą aktywnością dla każdego, kto przejmuje się swoim zdrowiem i chce je poprawiać oraz po prostu o nie dbać. Ale czy aby na pewno? Zawsze istnieją przecież pewne przeciwwskazania do uprawiania różnych wymagających dyscyplin sportowych, a morsowanie nie leży jednak w ludzkiej naturze, bo od najmłodszych lat uczymy się chronić swoje ciała przed zimnem. Zanim dowiesz się, jak morsować, koniecznie sprawdź, czy wolno ci to robić. Czasem działając z myślą o swoim zdrowiu, w rzeczywistości działasz przeciwko samemu sobie.

U niektórych osób morsowanie nie tylko nie wywoła żadnych pozytywnych efektów, ale wręcz okaże się szkodliwe. Nie jest to dobra metoda na zadbanie o zdrowie dla ludzi zmagających się z poważniejszymi chorobami. Przeciwwskazaniami do morsowania są więc różne choroby układu krążenia i choroby serca (np. nadciśnienie albo choroba niedokrwienna serca czy przebyty zawał bądź udar), choroby naczyń mózgowych, ale też i borelioza czy epilepsja. Nie powinieneś też morsować w momencie, gdy jesteś chory.

Nawet jeśli czujesz się tylko trochę gorzej niż zwykle i masz delikatnie podwyższoną temperaturę ciała, nie możesz zmuszać organizmu do jakiegoś dodatkowego wysiłku, bo w ten sposób odbierasz mu energię do walki z chorobą. Morsuj tylko wtedy, gdy nic ci nie jest. Na wszelki wypadek przed pierwszym morsowaniem zrób sobie też komplet podstawowych badań i zobacz, czy rzeczywiście nic ci nie dolega. Nadwaga czy otyłość nie są natomiast żadnymi przeciwwskazaniami. Osoby mające trochę zbędnych kilogramów zazwyczaj są wręcz w stanie dłużej wytrzymywać w chłodnej wodzie, ponieważ tkanka tłuszczowa zapewnia dodatkowe uczucie ciepła.

Jak morsować? Przede wszystkim trzeba to robić zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, które mówią o tym, że przed wejściem do wody konieczne jest wykonanie dłuższej rozgrzewki. Powinna ona trwać przynajmniej 15-20 minut. Dopiero gdy porządnie się rozgrzejesz, możesz próbować zanurzyć się w wodzie. Morsowanie pozwala zahartować Twój organizm, dzięki czemu możesz zastosować te korzyści także w grach drużynowych, jak choćby koszykówka, o której szczegółowo piszemy na basketinfo.pl.