Joga dla średniozaawansowanych. Dwie asany wyginające kręgosłup

joga

Jeśli jesteś średnio-zaawansowanym adeptem sztuki jogi, to na pewno wykonanie wyginających kręgosłup pozycji jogi cię zadowoli. Asany te nie są bardzo trudne, chodzi raczej o to by przed ich ćwiczeniem rozgrzać ciało innymi pozycjami jogi, by było ono stosunkowo rozciągnięte. Jeśli rzucisz na się na głęboka wodę podejmując od razu te ćwiczenia, to po pierwsze możliwe jest to iż nie osiągniesz upragnionych rezultatów, a w najgorszym wypadku możesz uszkodzić swoje ciało, naciągając mięśnie lub nadwyrężając kręgosłup, kark lub stawy.

Jak w wielu aspektach życia joga jest procesem, gdzie stopniowo przechodzisz krok po kroku do osiągnięcia celu. Tutaj każda bardziej zaawansowana pozycja jest kolejnym krokiem, jednak by do niej dotrzeć musisz przejść przez te które poprzedzają drogę w jej kierunku.

Asany, które omówimy w dzisiejszym artykule informacyjnym są ciekawe i wymagają również odwagi i zaufania do swojego ciała, co jest równoznaczne ze stopniem nabytych wcześniej umiejętności. Zakładając że ćwiczysz jogę już dłuższy czas, masz doświadczenie i sam możesz określić czy już jest czas by te dwie asany wyginające kręgosłup wprowadzić do swojego zestawu ćwiczeń jogi.

Te dwie asany to „Świeca” i „Pług”

Każda z tych asan ma kilka wariantów, jednak omówimy te podstawowe, by powoli i stopniowo się z nimi zapoznać.

„Świeca”

Pierwszą z asan, którą przedstawimy jest “Świeca”, jest to tak zwana pozycja odwrócona. Jest to ważna asana ponieważ wiele pozycji właśnie z niej się wywodzi.”Świeca” jest praktykowana jako wstępna pozycja do stania na głowie, ponieważ przyzwyczaja organizm do napływu krwi do głowy.

Najłatwiej przejść do “Świecy” z pozycji leżącej na plecach, mając nogi wyprostowane. Ręce dajemy wzdłuż ciała, dłonie są zwrócone wewnętrzną stroną do tułowia. Podczas wydechu, unosimy do góry nogi i tułów, musimy ciało jakby podrzucić, bo w efekcie końcowym, ma ono opierać się na głowie, karku, barkach i ramionach. Łokcie mają znajdować się w takiej szerokości jak ramiona.

Podtrzymujemy tułów dłońmi znajdującymi się na wysokości dolnych żeber z tyłu, a środkowe palce mają się stykać na kręgosłupie. Ułożenie rąk jest bardzo ważne i kluczowe by wykonać pozycję prawidłowo, by ciało nie upadło na podłogę. Pamiętaj o tym, że to ty masz władzę nad swoim ciałem i nim sterujesz.

Ważne jest to by spokojnie oddychać, nawet jeśli na początku masz z tym trudności, to w miarę praktykowania oddech powinien się ustabilizować, najlepiej jednak trenować go od samego początku.

Ciało podparte rękami, ma być wyprostowane i tworzyć z nogami uniesionymi w górę linię prostą, starajmy się więc by klatka piersiowa znajdowała się najbliżej głowy, to znacznie ułatwi poprawne wykonanie asany.

Wychodzimy z pozycji, stopniowo opuszczając w dół ciało, podpierając je przez cały czas do momentu położenia na macie rękami.

Ciekawe informacje ze świata sportu można też zdobyć podczas wizyty na gliwiceinfo.pl.

„Pług”

Drugą asaną jest “Pług”, jest to przedłużenie poprzedniej opisanej pozycji. Możesz więc przejść ze “Świecy” swobodnie do “Pługu”, pamiętając o tym by robić to z wyczuciem i zgodnie ze swoim doświadczeniem. Jeśli chcesz możesz oczywiście robić tą pozycję jako osobne ćwiczenie. Co ciekawe, jest to pozycja pobudzająca i dodaje człowiekowi nowej energii, który dzięki niej zyska dodatkowy profit, niwelując w miarę jej wykonywania uczucie lenistwa.

Połóż się na plecach, jeśli wykonujesz “Pług” od początku do końca. Nogi miej wyprostowane i złączone. Początkowo możesz swoje ciało podeprzeć rękoma, by podnieść je do góry i pokierować nogi za głowę. Rób to oczywiście z wyczuciem i miarowo oddychając.

W tej pozycji chodzi o to by palcami od stóp, dotknąć podłogi za głową podczas wygięcia ciała, początkowo możliwe jest to, że będziesz mieć trudności z jej wykonaniem, z czasem jednak powinny one zniknąć. By wrócić do pozycji leżącej, pomagaj sobie rękoma, delikatnie i stopniowo opuszczając pośladki na matę.

Te dwie asany, są bardzo dobre dla twojego kręgosłupa, jednak należy następne zrównoważyć jego wygięcie w przeciwną stronę.

Pamiętaj o tym, by skonsultować ćwiczenia z trenerem osobistym lub osobą która praktykuje jogę w stopniu zaawansowanym, dlatego, każda z tych asan ma również przeciwwskazania.