Jakie są kategorie wagowe w boksie?

boks

Wielu pasjonatów boksu zawsze zastanawia się jakie są dokładne kategorie wagowe w boksie. Pamiętajmy jednak, że np. kategorie w boksie a w MMA mają zupełnie inne limity. Niemal wszystkie sztuki walki mają odmienne limity, mimo tej samej nazwy. Jak to jednak wygląda w boksie? Waga u bokserów jest najczęściej tematem rozmów w momencie, gdy wraz ze znajomymi oglądamy walkę w telewizji. Jaka jest najniższa kategoria wagowa? Od ilu kilogramów tak naprawdę zaczyna się waga ciężka? Czas to wszystko sprawdzić!

Najniższe kategorie wagowe

Co ciekawe, najniższa kategoria wagowa to kategoria papierowa. Zawodnicy w tej wadze nie mogą przekroczyć 48 kg. Od razu potem jest kategoria musza, a limit wagowy jest tutaj do 51 kg. Kolejną kategorią jest kategoria kogucia, która ma limit do 54 kg. Następnie wyróżniamy kategorię piórkową z limitem do 57 kg. Do najniższych kategorii wagowych zalicza się również kategoria lekka, a więc do 60 kg.

Średnie kategorie wagowe

Zawodnicy uprawiający boks często zainteresowani są kategorią średnią. Ile kilogramów może wnieść zawodnik tej wagi? Otóż kategoria lekkopółśrednia to zawodnicy do 64 kg. Następnie jest kategoria półśrednia z limitem do 69 kg. Kategoria średnia w boksie ma limit do 75 kg.

Sportowe informacje wyświetlane są także na stronie Zabrze Info.

Najcięższe kategorie wagowe

Teraz czas na kategorie wagowe, które dla wielu kibiców wydają się najbardziej atrakcyjne pod względem potencjalnego widowiska. Waga półciężka w boksie to zawodnicy do 81 kg. Kategoria ciężka to zawodnicy występują w limicie wagowym do 91 kg. Z kolei waga superciężka zaczyna się od 91 kg i nie ma końcowego limitu.

Boks jest sportem, w którym waga zawodnika ma duże znaczenie. Cięższy zawodnik niewątpliwie dysponuje większą siłą ciosu. Z kolei lekki zawodnik ma przewagę szybkości i dynamiki. Nic więc dziwnego, że wszelkie sztuki walki oraz boks to dyscypliny sportowe, w których ustalone są kategorie wagowe.