Czym właściwie są środki anaboliczne?

Sterydy anaboliczne to związki, które przyspieszają wzrost tkanek. Najbardziej znane są sterydy anaboliczne, powszechnie stosowane przez sportowców w celu zwiększenia masy mięśniowej i magazynowania energii.

Sterydy anaboliczno-androgenne (AASs) to grupa leków syntetycznie otrzymywanych z testosteronu, które wywołują zarówno efekty anaboliczne (budujące mięśnie), jak i androgeniczne (maskulinizujące). Choć ich najpopularniejszym zastosowaniem jest poprawa wyglądu fizycznego i wyników sportowych, są one również wykorzystywane w celach medycznych. Ich stosowanie było początkowo ograniczone do zawodowych i elitarnych sportowców, ale rozprzestrzeniło się na znaczny segment populacji ogólnej. Badania wskazują, że od 10 do 30 procent mężczyzn, którzy regularnie ćwiczą na siłowniach, stosowało w pewnym momencie te produkty. Obecnie substancje te są całkowicie zakazane w sporcie zawodowym i w tym celu przeprowadzane są kontrole antydopingowe. Zobacz tutaj, które anaboliki są legalne. W pozostałej części populacji, powinny być przyjmowane tylko z receptą i pod kontrolą lekarza, gdyż ich skutki mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Do czego służą anaboliki?

Substancje te są stosowane w celach medycznych przede wszystkim ze względu na ich działania androgenne, ponieważ testosteron zapewnia rozwój i utrzymanie męskich cech płciowych, a także reguluje spermatogenezę i zachowania seksualne u mężczyzn. Lekarze przepisują ten hormon w przypadkach, gdy pacjent nie produkuje wystarczającej ilości testosteronu w sposób naturalny.

Są one również stosowane w przypadkach ciężkiego niedożywienia lub w leczeniu niektórych nowotworów i anemii ze względu na ich działanie anaboliczne, ponieważ pomagają osobom z tymi problemami zwiększyć masę mięśniową.

Jak się je bierze?

Sterydy anaboliczne są podawane doustnie lub w formie zastrzyków. Jedną z najczęstszych form używania wśród osób uzależnionych od sterydów anabolicznych jest poprzez wzorzec zwany cyklicznym używaniem, który polega na przyjmowaniu kilku dawek sterydów przez pewien czas, przerwaniem cyklu na pewien czas i rozpoczynaniu od nowa. Ponadto użytkownicy często uciekają się do praktyki łączenia różnych sterydów w celu maksymalizacji ich skuteczności przy jednoczesnym minimalizowaniu ich niekorzystnych skutków.