Początek roku na siłowni – jak utrzymać postanowienie noworoczne
Nowy rok, nowy ja – to hasło towarzyszy bardzo dużej liczbie osób. Niestety, entuzjazm bardzo szybko gaśnie i tym samym siłownia traci klientów już po pierwszym tygodniu stycznia. Jak utrzymać dobrą kondycję? Jak zadbać o prawidłową formę? Co zrobić, aby zrealizować swoje postanowienie noworoczne i zacząć uprawiać sport? Te oraz inne pytania, zadają sobie wszyscy. Właśnie dlatego powstał poniższy artykuł.
Jak i gdzie znaleźć motywację do ćwiczeń
W grudniu większość ludzi robi sobie listę postanowień oraz rzeczy do zrealizowania w nadchodzącym nowym roku. Co ciekawe, najczęściej takim postanowieniem jest większa aktywność fizyczna. Właśnie dlatego w styczniu siłownie cieszą się ogromną popularnością.
Powodem tego typu rozmyślań jest przede wszystkim chęć zrzucenia zbędnych kilogramów, poprawienia swojego zdrowia czy wreszcie poprawienia swojej kondycji. Każdy z tych powodów jest istotny i wpływa na motywację człowieka. Niestety, bardzo szybko okazuje się, że ćwiczenia z wykorzystaniem masy własnego ciała lub treningi na siłowni nie są proste. Każda aktywność fizyczna wymaga bowiem czasu, odpowiedniej diety i regeneracji oraz wytrzymałości. Wszystko to sprawia natomiast, że ludzie rezygnują z ćwiczeń zaledwie w ciągu kilku dni.
Właśnie dlatego warto poznać parę sposobów na zwiększenie swojej motywacji do ćwiczeń oraz na dalszą walkę o zrealizowanie postanowienia noworocznego.
Jasny cel, jako pierwszy krok do sukcesu
Ludzie tracą zapał do każdej czynności, jeżeli nie mają konkretnego celu. W tym przypadku może to być np. lepsza kondycja. Osoba, która każdego dnia zrobi o jedną pompkę więcej, niż dzień wcześniej, łatwiej znajdzie w sobie motywację do ćwiczeń, co jest logiczne, niż człowiek ćwiczący bez celu. Właśnie dlatego swoje treningi należy zacząć od określenia powodu ich rozpoczęcia. Osobę, która chce zrzucić zbędne kilogramy, będzie np. motywować coraz mniejsza liczba na wyświetlaczu wagi.
Presja otoczenia także może być powodem rozpoczęcia ćwiczeń. Warto tu jednak zaznaczyć, że trenowanie dla kogoś innego, nie działa motywująco. Człowiek chętniej buduje masę mięśniową dla siebie, niż dla innych. Istotne jest także prawidłowe ocenienie swoich możliwości. Oznacza to, że trzeba określić racjonalny cel, możliwy do osiągnięcia lub podzielić trudny do zrealizowania cel na kilka mniejszych, które do niego prowadzą. Każdy mały progres to bowiem idealny bodziec do trwania w swoim postanowieniu.
Motywujące notatki, czyli kilka słów o dzienniku aktywności fizycznej
Wiele osób przyznaje, że motywuje ich progres. Jeżeli ten nie nastąpi, sportowiec wróci do leżenia przed telewizorem. Właśnie dlatego warto robić notatki, opisujące każdy trening oraz jego efekty. W ten sposób można dostrzec każdą, nawet niewielką różnicę w swoim organizmie. Przykładowo, pierwszy trening może zakończyć się zakwasami, płytkim oddychaniem, zmęczeniem oraz kontuzją. Każde kolejne ćwiczenia mogą być natomiast łatwiejsze i dłuższe. Jest to postęp widoczny gołym okiem, ale trudny do dostrzeżenia, kiedy sportowiec nie śledzi zegarka lub nie zwraca uwagi na takie szczegóły.
Plan treningowy od eksperta
Sportowcy zazwyczaj zaczynają swoje treningi od sporządzenia planu treningowego. Dzięki temu łatwiej wszystko zaplanować, łącznie z dietą, oraz podążać według zawartych tam informacji.
Dobrym pomysłem jest także ułożenie takiego planu u dietetyka oraz trenera personalnego. Poświęcenie czasu oraz pieniędzy to bowiem doskonały sposób na zmotywowanie się do ćwiczeń. Nikt nie zrezygnuje przecież z czegoś, za co zapłacił. Specjaliści zadbają natomiast o to, żeby trening był skuteczny i efektywny.
Nagrody zawsze działają
Niezależnie od wieku, ludzie kochają dostawać prezenty i pochwały. Właśnie dlatego początkujący sportowcy nagradzają swoją ciężką pracę, np. zakupami. Sposób ten sprawdza się zwłaszcza w przypadku, kiedy upominek pojawia się raz w miesiącu, jako forma uczczenia nieopuszczenia żadnego treningu. Warto więc go wypróbować.
Obietnica złożona bliskiej osobie
Każdy ma prawo mieć gorszy dzień. Problemem jest jednak opuszczanie większości treningów w miesiącu. Niestety psychika człowieka działa w taki sposób, że jest on w stanie sobie wybaczyć lenistwo, szukając rozmaitych wymówek. Sytuacja wygląda inaczej wyłącznie wtedy, kiedy człowiek obieca coś swojemu przyjacielowi. W takim przypadku niedotrzymanie obietnicy, czyli np. zrezygnowanie z siłowni, będzie bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Właśnie dlatego ludzie składają obietnice bliskim, przed rozpoczęciem cyklu na masę czy rzeźbę.
Jak trenować na siłowni by mieć z tego satysfakcję
Istnieje kilka zasad, o których powinien wiedzieć każdy sportowiec trenujący na siłowni. Przede wszystkim, nie powinien on porównywać się z innymi bywalcami. Każdy rozwija się bowiem w swoim tempie i wykonuje ćwiczenia zgodnie z własnymi możliwościami oraz oczekiwaniami.
Po drugie, nie należy opuszczać treningów, a w razie konieczności, należy je nadrobić w najbliższych dniach. Dzięki temu unika się przerwania ciągłości ćwiczeń i tym samym zaprzepaszczenia ich wyników. Właśnie do tego służy plan treningowy, który określa wykonywane ćwiczenia oraz ilość ich powtórzeń.
Po trzecie, warto prosić o pomoc, czyli korzystać z wiedzy trenera personalnego. Człowiek ten ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa sportowcom oraz zadbanie o wysoką jakość ich aktywności fizycznej na siłowni.
O co warto zadbać po siłowni – dieta, suplementy, regeneracja
Nawet najlepsze ćwiczenia nie są w stanie zagwarantować sportowcom osiągnięcia ich celów, zawartych w planie treningowym, jeśli człowiek nie zadba o prawidłową dietę i właściwą regenerację organizmu. Wszystkie te trzy elementy muszą wystąpić razem, jeżeli ćwiczenia mają być skuteczne i tym samym widoczne.
Suplementy diety to czwarty, aczkolwiek dodatkowy, element w życiu sportowca. Sięga się po nie przede wszystkim w celu uzupełnienia diety i przyspieszenia pojawienia się rezultatów ćwiczeń. Ich największą zaletą jest natomiast to, że są łagodne i bezpieczne dla zdrowia, w przeciwieństwie do niektórych sterydów.
Dlaczego osoby trenujące na siłowni sięgają po sterydy?
Steroidy dają lepsze efekty, niż suplementy diety. Przed rozpoczęciem cyklu z ich udziałem należy jednak zapoznać się z ulotką lub porozmawiać ze specjalistą, aby uniknąć skutków ubocznych ich nieprawidłowego zażywania.