3 błędy popełniane podczas ćwiczeń ze sztangą

sztanga

Często chęć wykonania większej liczby ćwiczeń w krótszym czasie lub szukanie szybkich rezultatów prowadzi do popełniania podstawowych błędów na siłowni. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie są 3 najczęstsze błędy w ćwiczeniach ze sztangą.

Przyczyny mogą być różne, ale prawda jest taka, że błędy są powtarzane i narażają nas na urazy lub nieosiągnięcie oczekiwanych rezultatów. Podczas korzystania ze sztangi fundamentalne znaczenie ma prawidłowa technika wykonywania poszczególnych czynności, a także zachowanie szczególnej ostrożności przy stosowaniu obciążeń.

1. Niestosowanie prawidłowej techniki

Nieprawidłowa technika podczas ćwiczeń ze sztangą może prowadzić do urazów. Oprócz uszkodzeń stawów i mięśni istnieje ryzyko, że obciążony pręt może spaść na ćwiczącego, lub inną osobę. Ale uwaga: nie chodzi o to, by zniechęcać do korzystania ze sztang, ale o to, że można podjąć pewne środki ostrożności, aby bezpiecznie przeprowadzić trening.

Wyciskanie na ławeczce

Wyciskanie na ławce to idealne ćwiczenie do pracy nad klatką piersiową, mięśniami trójgłowymi, ramionami i plecami. Ćwiczenie wykonywane jest leżąc na ławce i polega na wielokrotnym podnoszeniu i opuszczaniu drążka do wysokości klatki piersiowej. Jednym z najczęściej popełnianych przez nas błędów jest stawianie stóp na ławce, podczas gdy powinny one leżeć płasko na podłodze. W ten sposób osiągamy większą stabilność i dynamikę. Kolejną ważną kwestią jest chwyt, który nie powinien być ani zbyt otwarty, ani zbyt ciasny. Ponadto nadgarstki powinny zawsze znajdować się w jednej linii z ciałem i nie powinny być ściągnięte do tyłu.

Wiosłowanie sztangą

Wiosłowanie sztangą służy do pracy wszystkich mięśni pleców. Aby wykonać to ćwiczenie, należy lekko ugiąć kolana, plecy wyprostować, tułów pochylić do przodu i opuścić drążek w dół z wyprostowanymi ramionami. Następnie w górę z ugiętymi ramionami i łokciami skierowanymi do tyłu. Częstym błędem jest pchanie biodrami i tułowiem, ponieważ siła potrzebna do podniesienia ciężaru musi pochodzić z ramion i pleców. Przyjmowanie niewłaściwej postawy może powodować bóle mięśni.

2. Próby podnoszenia zbyt dużych ciężarów

Kontrolowanie obciążenia i określanie maksimum swoich możliwości na podstawie wydolności fizycznej jest kluczem do unikania urazów. Ciężar należy zwiększać stopniowo.

Dowiedz się więcej interesujących porad ze świata sportu, odwiedzając www.enowy.pl.

3. Unikanie niewygodnych ćwiczeń

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chodzi o trening poszczególnych grup mięśni, wszyscy mamy swoje ulubione ćwiczenia. Powoduje to, że czynności stają się powtarzalne, a nasze ciała przyzwyczajają się do pewnych ruchów. Uważamy je za wygodniejsze i trudno nam się przyzwyczaić do innych opcji. Jednak, aby pracować nad całym ciałem, rozwijać się i uzyskiwać lepsze wyniki, warto poznać i stosować wszystkie ćwiczenia, jakie możemy wykonywać ze sztangą. Pozwoli nam to urozmaicić treningi i dać mięśniom nowy bodziec do rozwoju.